מסלול שחקים

שחקים צה”ל

מסלול שחקים/חבצלות של יחידה 8200 בחיל המודיעין מאפשר לכם להצטרף לשירות ייחודי, כולל התמקצעות בתחומים כגון פיתוח ותכנון מערכות סייבר ומחקר מתמטי-מודיעיני. המבחנים למסלול הם לא שגרתיים, וכוללים שאלות מתחומים ייחודיים לעבודה במודיעין, כמו תכנות ושפות מומצאות.

בדף זה תמצאו מידע על מגוון אפשרויות השירות הזמינות במסלול ומה שצפוי לכם במבחני המיון

הסבר על מסלול שחקים/חבצלות – אחד ממסלולי העילית של היחידה 8200

מדובר בתכנית ההתמחות המשולבת ביחידה 8200, המציעה הזדמנות להשתלב במגוון מסלולים שונים כמו, חבצלות, שוב”ל, אח”מ ואמנון. לאחר סיום ההכשרה תהיו חלק ממחקר מודיעיני חדשני, עיבוד נתונים והצגתם בצורה שתשמש את צהל וגם את הדרג המדיני בתהליך קבלת ההחלטות.

ההכשרות במסלול מתבצעות במשרדים עם ציוד מתקדם. עקב אופי התפקידים הייחודיים במסלול ואופי ההכשרה, המתגייסים חותמים על תקופת שירות ממושכת של 6 עד 18 חודשים. נשים המשרתות במסלולים השונים יחויבו להשלים 32 חודשי שירות חובה.

חייל בשטח עם מחשב נייד

הסבר על תהליך המיון – מסלול שחקים חבצלות

יום המיון נמשך כשמונה שעות והוא נערך פרונטלית בתל אביב ברחוב מנחם בגין 53. הזימונים ליום המיון מתחילים בחודש אוגוסט ומסתיימים בחודש אפריל, אבל זה נתון לשינויים.

קריטריוני הקבלה למסלול שחקים נחשבים למחמירים, והם דורשים נתוני איכות גבוהים מאוד. הנתונים הללו יקבעו בצו הראשון שתקבלו, ולמרות שאמ”ן אינו מפרסם את הסף הדרוש כדי להתקבל, אם תעמדו בקריטריונים, תזומנו ליום מיון מרכזי.

מבחנים מקצועיים, מבחני חשיבה ומבחנים פסיכוטכניים

 • מבחנים פסיכוטכניים – מדובר במבחנים ממוחשבים שמזכירים את אלו שנערכו במבחן הדפר. המבחנים יבדקו את הידע הכללי שלכם, יכולת צירופי מילים, ולוגיקה. תיבחנו גם במבחני פירוש הוראות, חשיבה מהירה וזמן תגובה, אנלוגיות ולוגיקה, אלו מבחנים יותר קשים ממבחן הדפר של הצו הראשון, המטרה היא לאתר את אלה ששינוי החשיבה בא להם בקלות.

 • מבחנים של רובוט ושפת מכונה – כאן המטרה היא ללמוד סט של הוראות ולדעת ליישם אותו, כמו שפת תכנות רק עם קוד שלא הכרתם ולוגיקה מאוד ספציפית.
  תצטרכו להבין איך מתפעלים את הרובוט ואיך גורמים לו לבצע את המשימה שקיבלתם, תרגול של שפת ה-assembly יכול לעזור הרבה בהכנה לשלב הזה, מפני שלשפות מכונה יש דרך פעולה מאוד דומה אבל עם פקודות קצת שונות ורג’יסטרים של זכרון שמוקצים בצורה אחרת.
  ידע אמיתי ועמוק בתכנות יכול לעזור לצלוח את המבחן הזה.

 • מבחנים של שפה עם מילים מומצאות – המבחן מיועד לבדוק איך אתם מתמודדים עם שפה חדשה ואיך אתם מיישמים את החוקים החדשים ומצליחים לפתור איתם בעיות.
  במבחן זה תתמודדו עם שפה חדשה שלה יש חוקים משלה ותתבקשו ליישם את החוקים דרך שאלות שונות, כאן חשוב להיות רגועים ומרוכזים.

 • מבחנים של מתמטיקה מומצאת – כאן תצטרכו לסמוך הרבה על האינטואיציה שלכם ולהאמין שהיא תוביל אתכם להצלחה.
  המבחן כולל שני חלקים שונים, כל אחד מהם נמשך שעה ומכיל כ-40 תרגילים שונים. המטרה היא לבדוק את הבנתכם, יכולתכם ליישם הוראות חדשות וסימני חשבון חדשים במהירות, ויכולת הסתגלות לשיטות עבודה חדשות.

  תקבלו דף של סימנים וחוקי מתמטיקה חדשים, חלקם יהיו מסומנים בצורות ואותיות והוראות עם חוקים מתמטיים מומצאים רק לצורך המבחן, ותתבקשו ליישם אותם תוך כדי פתרון התרגילים.
  זה מבחן שמודד חשיבה מהירה והתאמה למצבים ומציאות משתנה.

חיילים בכיתה 6


מבחנים שבודקים אישיות

שאלון 300 – בשאלון אתם מסמנים עד כמה אתם מסכימים או לא מסכימים עם היגדים מסוימים לפי סולם הערכים שלכם.
מדובר במבחן אישיות ממוחשב שכולל היגדים מתחומים שונים כמו מצבים בחיים שנתקלתם או שאתם עשויים להיתקל בהם.
התשובות שלכם יאפשרו לבוחנים להעריך את מידת התאמת האופי שלכם לתפקיד ולזהות נטיות אישיות רצויות ולא רצויות לתפקיד.

שימו לב שכאן הכי חשוב להיות עקביים ולא לשקר, לא חייבים לשדר אופי “מושלם” כדי לעבור את המבחן, אבל שקר וחוסר עקביות בוודאות יפסלו אתכם.

מיונים נוספים

 • מבדקי קצונה – מועמדים העוברים את השלבים הראשונים של המיון למסלול יוזמנו גם לבדיקות התאמה לקצונה, כדי לבחון את יכולתם לשרת כקצינים בצה”ל.

 • סיווג ביטחוני – כאשר מדובר בתפקידי מודיעין, נדרש סיווג ביטחוני כדי לדעת שאתם לא מהווים סיכון לדליפת מידע לידי גורמים עוינים, ולכן סביר להניח שגם למסלולי שחקים יידרש סיווג דומה, מדובר בתפקיד רגיש לכן רמת הסיווג אולי תהיה גם יותר גבוהה.
  האדם הסביר אמור לעבור את הסיווג הביטחוני, לכן כאן חשוב להגיד את האמת, גם אם ישאלו לגבי עישון של חומרים כאלה ואחרים.